Co roku ok. 3200 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy a około połowa z nich niestety umiera.
Dlaczego tak się dzieje, gdy mamy dostęp do szczepień i leczenia?
Żeby rozwinął się rak szyjki macicy, konieczna jest infekcja wirusem HPV, jednym z jego wysokoonkogennych typów np. 16,18, 31,33,45,52,58…
Wirus ten występuje bardzo powszechnie i w bardzo łatwy sposób można się nim zarazić, ponieważ w każdej złuszczonej komórce nabłonka wielowarstwowego płaskiego, znajdującego się np. na szyjce macicy znajduje się aż 100 zaraźliwych wirionów wirusa. Można sobie wyobrazić jak dużo wirusów znajduje się na narządach płciowych zarażonej osoby i przenoszącej wirusy dalej ( zarówno kobiety jak i mężczyzny) a ona nic o tym nie wie, ponieważ nie daje on żadnych objawów dopóki nie rozwinie się zaawansowana postać raka.
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 80% aktywnych seksualnie kobiet było, jest lub będzie zakażonych wirusem HPV w którymś momencie swojego życia.
Organizm większości z nas samodzielnie go wyeliminuje ale niestety u części kobiet przejdzie on w postać przetrwałą i będzie zmieniał nabłonek szyjki macicy w kierunku zmian przednowotworowych aż do rozwinięcia pełnego stanu nowotworowego.
Nikt nie jest w stanie określić, która kobieta wyeliminuje wirusa a u której wbuduje się w jej komórki i będzie ja zmieniał aż do postaci raka, jeśli kobieta o siebie nie zadba i lekarz ginekolog w oparciu o badania nie wykryje zmian na wczesnym ich etapie.
Co można zrobić?
PROFILAKTYKA PIERWOTNA – Zaszczepić się szczepionką o najszerszym zakresie ochrony czyli Gardasilem 9.
PROFILAKTYKA WTÓRNA- Wykonywać regularne badania profilaktyczne ( LBC-cytologię na podłożu płynnym, test na obecność wirusów HPV, badania markerów p16 i ki67, kolposkopię) by wykryć infekcję HPV i ja wyleczyć.
Wcześnie wykryte zmiany ( ASC-US, LSIL, CIN 1) nie wymagają interwencji chirurgicznej i są całkowicie wyleczalne. Stosując dostępny już w Poslce żel DEFLAGYN, można uzyskać całkowitą remisję lub regresję tych zmian, wspomagając organizm w eliminacji wirusa.
Dlaczego wiec tak dużo kobiet w Polsce nadal umiera z powodu raka szyjki macicy?
Ponieważ wykrywa zmiany( HSIL, CIN 2, CIN3) często na zbyt późnym ich etapie, gdy szansa na skuteczne leczenie nadal istnieje lecz wymaga często interwencji chirurgicznej lub niestety jest już na nią za późno ( nieoperacyjna postać raka)
Jak działa szczepionka?
Szczepionka nie zabezpiecza przed kontaktem z wirusem lecz krótko mówiąc uczy nasz organizm jak sobie z tym wirusem radzić, gdy do takiego kontaktu kiedyś dojdzie, ponieważ na skutek szczepienia organizm wytwarza przeciwciała.
Dlatego, gdy dojdzie do kontaktu z wirusem jesteśmy już przygotowani mając przeciwciała do jego zwalczania.
W przypadku, gdy nie zostaliśmy zaszczepieni nasz organizm musi radzić sobie sam a u części kobiet, która go nie wyeliminuje może dojść do rozwoju raka szyjki macicy. Rak ten nie rozwija się natychmiast lecz zmiany następują etapami, w wieloletnim procesie i możemy je łatwo uchwycić na wczesnym etapie i leczyć. Każda kobieta powinna odbywać regularnie wizyty ginekologiczne z badaniami w kierunku wczesnego wykrywania zmian.
Kiedy zacząć?
Wg. zaleceń pierwsze badanie cytologiczne powinno się odbyć nie później niż 3 lata po rozpoczętym współżyciu i nie później niż w 21 r.ż.
W Klinice Magnuccy nie pozwolimy na rozwój raka u żadnej kobiety, która jest pod naszą opieką i regularnie poddaje się badaniom, ponieważ działamy wielotorowo:
- Szczepimy najskuteczniejszą szczepionką GARDASIL 9
- Wykonujemy najskuteczniejsze badania zwalidowanymi testami wg. najnowszych rekomendacji aby wykryc zmiany na najwcześniejszym etapie ( LBC, testy DNA HPV, markery p16 ki 67, kolposkopię)
- Wdrażamy leczenie żelem DEFLAGYN na etapie zmian ASC-US, LSL, CIN1 z pełnym instruktażem stosowana dla największej efektywności.
Wskazania:
Żel dopochwowy Deflagyn wspomaga remisję w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii szyjki macicy:
- Ektopie szyjki macicy
- ASC-US (Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu)
- ASC-H (Atypowe komórki nabłonkowe, gdzie nie można wykluczyć obecności zmian HSIL)
- LSIL (Zmiany małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego),
- HSIL ( w przypadku zmiany CIN 1)
- Grupa PAP III, PAP IIID wg klasyfikacji Papanicolaou)
Skuteczny mechanizm
DelfaGyn żel dopochwowy adsorbuje wszelkie patogeny w tym wirusy HPV, zapobiega ich rozprzestrzenianiu się a zawarty w nim Deflamin- opatentowany kompleks antyoksydacyjny- neutralizuje patogeny i wprowadza ochronę antyoksydacyjną.
Ważnym składnikiem kompleksu jest kwas cytrynowy i selen, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe ponieważ neutralizuje wolne rodniki ( powstałe podczas stresu oksydacyjnego) uszkadzające DNA komórki.
Mechanizm ten, przekłada się na skuteczność żelu w postaci remisji i regresji zmian az o 80,9 %, eliminacji wirusa HPV az o 53 % oraz markerów p16 i ki67 aż o 92% .